Dlaczego nie mogę zasnąć?

dlaczego nie mogę zasnąć

 1. Problem bezsenności

Bezsenność to stan, w którym osoba ma trudności z zaśnięciem, pozostawaniem w stanie snu lub doświadczaniem niespokojnego snu. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń snu i może wpływać na jakość życia, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz ogólny stan samopoczucia.

Problem bezsenności może mieć różne przyczyny, w tym czynniki fizjologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Osoby z bezsennością często doświadczają trudności w zaśnięciu, czując się nadmiernie pobudzone przed snem lub zmagając się z nadmierną aktywnością umysłu w godzinach wieczornych. Mogą także często budzić się w nocy i mieć trudności z ponownym zaśnięciem.

Bezsenność może mieć poważny wpływ na zdrowie i jakość życia. Osoby cierpiące na ten problem często odczuwają zmęczenie i senność w ciągu dnia, co może wpływać na wydajność w pracy, szkole lub innych codziennych obowiązkach. Ponadto, brak odpowiedniego snu może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, a także wpłynąć na zdolność koncentracji i funkcjonowanie poznawcze.

Istnieje wiele różnych strategii zarządzania bezsennością, począwszy od zmian w stylu życia, takich jak utrzymanie regularnego harmonogramu snu i aktywności fizycznej, zmiany w aranżacji sypialni i otoczenia, po techniki relaksacyjne, medytację i unikanie ekranów elektronicznych przed snem. Niektóre metody można zastosować samodzielnie.

W dalszych częściach tego artykułu dowiemy się więcej o różnych aspektach snu, takich jak fazy snu i biologiczny zegar, które odgrywają kluczową rolę w naszym zrozumieniu procesu snu. Również przyjrzymy się czynnikom wpływającym na sen, a także technikom i nawykom, które mogą pomóc w poprawie jakości snu. Ponadto, omówimy znaczenie odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia dla snu oraz dostępne opcje leczenia, które mogą pomóc osobom z problemami ze snem. Wiedza na temat bezsenności i jak sobie z nią radzić jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto zgłębić ten temat.

 1. Statystyki dotyczące występowania problemów ze snem

Bezsenność i inne zaburzenia snu stanowią powszechny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wpływ bezsenności na zdrowie fizyczne, psychiczne i ogólny stan samopoczucia sprawia, że jest to temat godny uwagi dla społeczeństwa i służby zdrowia. Oto niektóre z istotnych statystyk dotyczących problemów ze snem:

 1. Liczba osób cierpiących na bezsenność: Bezsenność jest jednym z najczęstszych problemów snu na świecie. Szacuje się, że co najmniej 1 na 3 osoby doświadczyła objawów bezsenności w jakimś momencie swojego życia. Z tego co najmniej 10-30% populacji ogólnej doświadcza problemów ze snem w ciągu roku.
 2. Prevalencja u różnych grup wiekowych: Zaburzenia snu występują w różnym stopniu u różnych grup wiekowych. Bezsenność jest częściej zgłaszana u osób starszych, jednak może dotykać również dzieci, młodzież i dorosłych w każdym wieku.
 3. Skutki ekonomiczne: Problem bezsenności prowadzi do znaczących skutków ekonomicznych dla społeczeństwa. Absenteeizm w pracy, obniżona wydajność, zwiększone ryzyko wypadków drogowych i wypadków przy pracy, a także wydatki na leczenie stanowią znaczący ciężar dla gospodarki.
 4. Skutki zdrowotne: Brak odpowiedniego snu może mieć poważne skutki zdrowotne. Osoby z przewlekłymi problemami ze snem są bardziej narażone na rozwinięcie problemów kardiologicznych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a także zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i depresji.
 5. Związek z problemami psychicznymi: Bezsenność jest ściśle związana z problemami zdrowia psychicznego. Osoby cierpiące na bezsenność mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju, takich jak depresja i lęk, oraz problemów ze zdolnością do koncentracji i funkcjonowania poznawczego.
 6. Wpływ bezsenności na jakość życia: Zaburzenia snu znacznie wpływają na jakość życia. Osoby z bezsennością często odczuwają chroniczne zmęczenie i senność w ciągu dnia, co utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków i może prowadzić do społecznej izolacji.

Świadomość problemu: Pomimo powszechnego występowania bezsenności, wiele osób nie szuka rozwiązań tego problemu. Z powodu braku świadomości i niewłaściwej edukacji na temat snu, wiele przypadków bezsenności pozostaje nierozpoznanych i nieleczonych.

 1. Anatomia Snu

Sen składa się z cykli, które składają się z różnych faz snu. Podczas snu, mózg i ciało przechodzą przez kilka różnych etapów, które mają różnorodne funkcje i znaczenie dla ogólnego zdrowia i regeneracji organizmu. Istnieją dwie główne kategorie faz snu: sen NREM (Non-Rapid Eye Movement - sen bez szybkich ruchów gałek ocznych) oraz sen REM (Rapid Eye Movement - sen z szybkimi ruchami gałek ocznych). Oto bardziej szczegółowe omówienie tych faz snu:

Sen NREM:

Faza 1: Jest to początkowy etap snu, zazwyczaj trwający tylko kilka minut. W tym okresie, osoba przechodzi z fazy czuwania do stanu zrelaksowanego, ale wciąż jest stosunkowo łatwo obudzić. Często pojawiają się tu niewyraźne obrazy i myśli.

Faza 2: Jest to najdłuższa faza snu, zajmująca około 50% całego snu dorosłego człowieka. Podczas fazy 2, aktywność mózgu spowalnia, a występują charakterystyczne wzorce snu, takie jak tzw. kompleks K-współczynnika i wyładowania snu wolnego od szybkich ruchów gałek ocznych (NREM-A). W tej fazie ciało przygotowuje się do głębszego snu.

Faza 3: Nazywana również snem głębokim, jest kluczową fazą regeneracyjną dla organizmu. Występują tu duże fale mózgowe o niskiej częstotliwości, które wskazują na bardzo głęboki sen. W tej fazie ciało regeneruje się, a procesy fizjologiczne, takie jak naprawa tkanek i wzrost, zachodzą w największym stopniu.

Sen REM:

Faza REM: Ta faza występuje po około 90 minutach od początku snu i jest nazwana tak ze względu na szybkie ruchy gałek ocznych, które można zaobserwować pod zamkniętymi powiekami. Sen REM jest związany z aktywnością umysłu, snami i wrażeniem emocjonalnym. W tej fazie mózg jest aktywny, a aktywność elektryczna zbliżona jest do poziomu, który obserwuje się w czasie czuwania. Sen REM ma kluczowe znaczenie dla zapamiętywania i przetwarzania informacji, a także odgrywa rolę w procesach emocjonalnych i zdolności do uczenia się.

Cykl snu NREM i REM powtarza się kilka razy podczas typowej nocy snu. Pierwsza połowa nocy składa się głównie z głębokiego snu NREM, podczas gdy druga połowa zawiera więcej faz REM. Ten cykl jest istotny dla jakości snu i regeneracji organizmu.

Zrozumienie różnych faz snu pomaga w zrozumieniu, jak ważne jest kompleksowe doświadczanie różnych faz snu dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Zakłócenia w tych fazach snu, takie jak bezsenność, mogą prowadzić do zaburzeń snu i innych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu i utrzymanie zdrowych nawyków snu w celu zapewnienia dobrej jakości snu i ogólnego zdrowia.

 

 1. Biologiczny zegar - rola rytmu okołodobowego

Biologiczny zegar, nazywany również zegarem wewnętrznym, to wbudowany mechanizm w organizmach ludzkich i wielu innych organizmach, który reguluje nasze codzienne cykle aktywności i snu. Ten zegar działa na zasadzie tzw. rytmu okołodobowego, który wyznacza naszą naturalną zdolność do snu i czuwania w ciągu 24 godzin.

Regulacja biologicznego zegara:

Biologiczny zegar jest zlokalizowany głównie wewnątrz mózgu, w obszarze nazywanym jądrem nadskrzyżowaniowym (suprachiasmatic nucleus - SCN). Ten obszar jest czuły na zmiany światła i ciemności, które wpływają na nasz rytm okołodobowy.

Ważne jest, aby nasz biologiczny zegar był zsynchronizowany z cyklem naturalnego światła i ciemności, co pomaga utrzymać odpowiedni rytm snu i czuwania. Światło wpływa na supresję wydzielania melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu okołodobowego, co pozwala organizmowi być czujnym w ciągu dnia, a sennym w nocy.

Cykl snu-wahe

Biologiczny zegar kontroluje rytm snu-wahe, który jest cyklicznym wzorcem snu i czuwania. W ciągu dnia czujemy się czujni i aktywni, podczas gdy w nocy organizm przygotowuje się do snu. To właśnie biologiczny zegar reguluje te zmiany w naszym stanie czuwania i snu.

Skutki zakłócenia biologicznego zegara:

Zmiany w rytmie okołodobowym, takie jak zmiany strefy czasowej podczas podróży (jet lag), zmiana harmonogramu pracy na nocne zmiany lub nieprawidłowe nawyki snu, mogą wpłynąć na nasz biologiczny zegar i spowodować problemy ze snem.

Bezsenność i inne zaburzenia snu mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania biologicznego zegara, co prowadzi do zakłóceń w cyklach snu i czuwania.

Znaczenie regularności:

Regularny harmonogram snu, czyli chodzenie spać i budzenie się o podobnych porach każdego dnia, jest kluczowy dla utrzymania synchronizacji biologicznego zegara.

Unikanie ekspozycji na intensywne światło w nocy, zwłaszcza światła niebieskiego emitowanego przez ekrany elektroniczne, może również pomóc w zachowaniu prawidłowej synchronizacji zegara biologicznego.

 

 1. Stres i jego wpływ na jakość snu

Stres jest powszechnym elementem współczesnego życia, który może mieć poważny wpływ na jakość i ilość snu. Wielu ludzi doświadcza różnych poziomów stresu z powodu pracy, szkoły, związków, finansów i innych wyzwań życiowych. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że stres może mieć negatywny wpływ na sen i może stać się przyczyną problemów z zasypianiem i snem w nocy. Oto kilka aspektów, które ilustrują, jak stres wpływa na sen:

 1. Problemy z zasypianiem: Wysoki poziom stresu może sprawić, że zasypianie staje się trudne. Ciągłe myśli, zmartwienia i napięcie mogą utrudnić wyłączenie umysłu i relaks, co jest konieczne do zaśnięcia.
 2. Niespokojny sen: Osoby doświadczające stresu mogą mieć niespokojny sen z częstymi przebudzeniami w nocy. Stres może prowadzić do snów koszmarów, które wpływają na jakość snu i prowadzą do uczucia zmęczenia i senności w ciągu dnia.
 3. Bezsenność przewlekła: Stres może prowadzić do rozwoju bezsenności przewlekłej, co oznacza, że osoba ma trudności ze snem przez dłuższy okres czasu, nie tylko okazjonalnie. To może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i pogorszenia jakości życia.
 4. Wpływ na rytm snu-wahe: Stres może zakłócić rytm snu-wahe, powodując, że osoba czuje się przemęczona w ciągu dnia i niezdolna do spoczynku w nocy.
 5. Błędne koło: Stres i problemy ze snem mogą tworzyć błędne koło - im bardziej stresujemy się z powodu braku snu, tym trudniej nam zasnąć, co z kolei zwiększa stres.

Warto podkreślić, że reakcja na stres i jego wpływ na sen może być różna dla różnych osób. Niektórzy ludzie mogą z łatwością radzić sobie ze stresem i nie odczuwać jego wpływu na sen, podczas gdy inni mogą mieć poważne problemy ze snem nawet w odpowiedzi na umiarkowany stres.

 1. Jak radzić sobie ze stresem i poprawić sen:

  1. Wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja, głębokie oddychanie lub rozciąganie, może pomóc w zmniejszeniu napięcia przed snem.
  2. Unikanie stymulantów, takich jak kofeina i nikotyna, zwłaszcza przed snem, może pomóc w uspokojeniu układu nerwowego.
  3. Utrzymanie regularnego harmonogramu snu, nawet w weekendy, pomaga w stabilizacji rytmu snu-wahe i może zmniejszyć wpływ stresu na sen.
  4. Znalezienie sposobów na radzenie sobie ze stresem, takich jak rozmowa z bliskimi, pisanie dziennika, uprawianie sportu czy zainteresowanie się hobby, może pomóc w zmniejszeniu napięcia i lepszym przystosowaniu się do wyzwań dnia codziennego.

Jeśli stres i problemy ze snem stają się przewlekłe lub wpływają negatywnie na zdrowie i jakość życia, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu, aby zdiagnozować ewentualne zaburzenia snu i otrzymać odpowiednie wsparcie oraz leczenie.

 

 

 1. Środowisko snu - wpływ temperatury, hałasu i oświetlenia

Środowisko snu, czyli warunki w otoczeniu, w których śpimy, ma znaczący wpływ na jakość snu i naszą zdolność do zasypiania. Dbałość o odpowiednie warunki snu może pomóc w stworzeniu sprzyjającej atmosfery do regeneracji organizmu i osiągnięcia pełnego, wypoczętego snu. Oto kilka kluczowych aspektów środowiska snu, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Temperatura - Optymalna temperatura w sypialni powinna być chłodna i komfortowa. Zbyt ciepłe środowisko snu może prowadzić do dyskomfortu i niezdolności do spoczynku. Idealna temperatura w sypialni powinna oscylować w granicach 18-21°C. Indywidualne preferencje termiczne mogą się różnić, dlatego warto dostosować temperaturę do własnych potrzeb, aby zapewnić sobie najkorzystniejsze warunki do snu.
 2. Hałas - Cisza jest kluczowa dla zapewnienia spokojnego i nieprzerwanego snu. Hałasy z otoczenia mogą zakłócać sen i powodować częste przebudzenia w nocy. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować hałasów z zewnętrznego środowiska, można skorzystać z różnych metod maskowania dźwięków, takich jak biały szum czy specjalne aplikacje dźwiękowe, które pomogą stłumić otaczające nas hałasy.
 3. Oświetlenie - Naturalne światło, a zwłaszcza światło słoneczne, ma wpływ na nasz biologiczny zegar i regulację rytmu okołodobowego. Dlatego warto w ciągu dnia narażać się na naturalne światło, zwłaszcza rano.

W nocy, przed snem, warto ograniczyć ekspozycję na światło, zwłaszcza to emitowane przez ekrany elektroniczne, ponieważ światło niebieskie może zakłócić produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu snu.

 1. Komfort i higiena sypialni:

Wygoda łóżka i odpowiedni materac są kluczowe dla zapewnienia komfortu snu. Materac powinien odpowiednio wspierać nasze ciało i dostosowywać się do naszych indywidualnych preferencji. Czystość i higiena sypialni mają wpływ na jakość snu. Zapewnienie czystej i świeżej pościeli oraz regularne wietrzenie sypialni pomagają w utrzymaniu higienicznych warunków do snu. Przed snem warto unikać korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety i komputery. Emitowane przez nie światło niebieskie zakłóca produkcję melatoniny i utrudnia zaśnięcie.

Dbałość o odpowiednie warunki snu może znacząco poprawić jakość snu i ogólny stan zdrowia. Tworzenie sprzyjającego środowiska snu może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie i poprawie ogólnego komfortu snu. Jeśli mimo odpowiedniego środowiska snu problemy ze snem się utrzymują, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu w celu zdiagnozowania ewentualnych zaburzeń snu i uzyskania dalszej pomocy oraz leczenia.

 1. Ciemność i cisza w sypialni to 70% sukcesu

  1. Ciemność odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu jakości snu i poprawy naszego ogólnego zdrowia. Nasz organizm jest zoptymalizowany do funkcjonowania w harmonii z naturalnym cyklem dnia i nocy, który wpływa na nasz biologiczny zegar.
  2. Melatonina - hormon snu: Ciemność jest sygnałem dla naszego organizmu, aby rozpocząć produkcję melatoniny, hormonu snu. Melatonina pomaga w przygotowaniu organizmu do snu i reguluje nasz rytm snu-wahe. W ciągu dnia, gdy jesteśmy narażeni na światło, produkcja melatoniny jest hamowana. Jednak po zmroku, gdy jesteśmy w ciemności, produkcja melatoniny wzrasta, przygotowując nasz organizm do snu.
  3. Regulacja rytmu okołodobowego: Nasz biologiczny zegar jest zsynchronizowany z cyklem naturalnego światła i ciemności, który ma wpływ na rytm okołodobowy. W ciągu dnia jesteśmy bardziej aktywni i czujni, podczas gdy w ciemności nasz organizm przygotowuje się do snu. Nieregularne i niewłaściwe ekspozycje na światło i ciemność, takie jak pozostawanie długo w ciemności w ciągu dnia i narażanie się na jasne światło w nocy, mogą zakłócić nasz biologiczny zegar i prowadzić do problemów ze snem.
  4. Skutki braku ciemności przed snem: Narażenie się na jasne światło, zwłaszcza światło niebieskie emitowane przez ekrany elektroniczne, przed snem może zakłócić produkcję melatoniny i utrudnić zaśnięcie. Długotrwałe ekspozycje na jasne światło w nocy, zwłaszcza jeśli łączy się to z nieprawidłowymi godzinami snu, może prowadzić do zaburzeń snu i bezsenności.
  5. Specjalistyczne tkaniny zaciemniające - aby zapewnić odpowiednią ciemność w sypialni, można skorzystać z specjalistycznych tkanin zaciemniających Blackout lub Dimout, które blokują przenikanie światła do pomieszczenia oraz dodatkowo pełnią funkcję izolatora termicznego i akustycznego. Tkaniny zaciemniające Blackout są szczególnie przydatne, jeśli mamy do czynienia z nadmiernym światłem z zewnątrz, takim jak latem, kiedy dni są dłuższe, lub jeśli żyjemy w obszarze z intensywnym oświetleniem miejskim.

Zapewnienie odpowiedniej ciemności przed snem i w czasie snu może znacząco poprawić jakość snu i pomóc naszemu organizmowi w regulacji rytmu okołodobowego. Dbanie o odpowiednie środowisko snu, które obejmuje ciemność i odpowiednią temperaturę, hałas oraz wygodę, jest kluczowe dla zapewnienia spokojnego i regenerującego snu. Warto podkreślić, że ciemność jest naturalnym sygnałem dla organizmu, aby rozpocząć proces przygotowania do snu, dlatego warto zadbać o to aspekt, aby cieszyć się lepszym snem i lepszym zdrowiem ogólnym.

 

 1. Dieta i sen - związek między jedzeniem a snem

Dieta odgrywa istotną rolę w naszym zdrowiu ogólnym, a także może wpływać na jakość snu. To, co jemy i kiedy jemy, może mieć znaczący wpływ na naszą zdolność do zaśnięcia, jakość snu, a także na ogólny stan naszego organizmu w ciągu dnia. Oto kilka aspektów, które wyjaśniają związek między dietą a snem:

Wpływ posiłków na sen

Zbyt obfite i ciężkostrawne posiłki przed snem mogą prowadzić do uczucia dyskomfortu żołądkowego, refluksu żołądkowego i innych problemów trawiennych, co może utrudnić zaśnięcie. Zbyt mała ilość jedzenia przed snem może powodować uczucie głodu, co także może zakłócić sen i prowadzić do częstych przebudzeń w nocy.

Unikanie kofeiny i alkoholu przed snem:

Spożywanie kofeiny, zawartej w kawie, herbacie, napojach energetyzujących i czekoladzie, może prowadzić do trudności ze zasypianiem i zaburzeń snu. Warto ograniczyć spożycie kofeiny, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Chociaż alkohol może początkowo wydawać się działający relaksująco, może zakłócać cykl snu-wahe, powodując płytki sen i częste przebudzenia w nocy.

Spożycie węglowodanów i tryptofanu:

Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (np. pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, warzywa) mogą pomóc w produkcji tryptofanu - aminokwasu, który jest prekursorem melatoniny, hormonu snu. Dieta bogata w tryptofan, który występuje m.in. w kurczaku, indyku, soi, bananach czy mleku, może wpływać na poprawę jakości snu.

Znaczenie regularności posiłków:

Spożywanie regularnych posiłków w podobnych porach każdego dnia może pomóc w utrzymaniu stabilnego rytmu okołodobowego i lepszym zarządzaniu energią w ciągu dnia. Unikanie ciężkich i obfitych posiłków przed snem, zwłaszcza tuż przed pójściem spać, może pomóc organizmowi w odpowiednim przygotowaniu się do odpoczynku nocnego.

Monitorowanie swojej diety i związanych z nią reakcji na sen może pomóc w identyfikowaniu potencjalnych czynników zakłócających sen i dostosowaniu swojego menu, aby poprawić jakość snu. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, takich jak unikanie ciężkich posiłków przed snem, ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu, a także spożywanie pokarmów bogatych w tryptofan i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, może przyczynić się do poprawy jakości snu. Dbałość o regularność posiłków i świadome podejście do diety może pomóc w utrzymaniu równowagi między żywieniem a snem, co przekłada się na lepszy sen i ogólny stan zdrowia.

 

 1. Techniki relaksacyjne i medytacja dla poprawy snu

Techniki relaksacyjne są skutecznymi narzędziami, które pomagają w redukcji stresu, napięcia i lęku, co przekłada się na poprawę jakości snu. Praktykowanie technik relaksacyjnych przed snem może pomóc w przygotowaniu umysłu i ciała do odpoczynku, co sprzyja spokojnemu i głębokiemu snu. Oto kilka popularnych technik relaksacyjnych i ich wpływ na sen:

Medytacja:

Medytacja to praktyka, która skupia się na uważnym i świadomym byciu w teraźniejszym momencie. Skupienie się na oddechu, dźwiękach lub wizualizacjach może pomóc w uspokojeniu umysłu i redukcji myśli. Regularna medytacja może zmniejszyć poziom stresu, lęku i napięcia, co może przyczynić się do lepszego snu.

Głębokie oddychanie:

Technika głębokiego oddychania polega na skoncentrowanym i powolnym oddychaniu, w którym wydłuża się fazę wydechu. To pomaga zredukować aktywację układu współczulnego, odpowiedzialnego za reakcje stresowe. Głębokie oddychanie przed snem może pomóc w rozluźnieniu ciała i umysłu, co wpływa na łatwiejsze zaśnięcie.

Progresywna relaksacja mięśni:

Ta technika polega na świadomym napinaniu i rozluźnianiu różnych grup mięśni w ciele, zazwyczaj zaczynając od stóp i stopniowo przechodząc do góry ciała. Progresywna relaksacja mięśni pomaga w redukcji napięcia mięśniowego i stresu, co może wpłynąć na głębszy sen.

Joga:

Joga łączy elementy fizyczne z technikami oddechowymi i medytacyjnymi. Wykonywanie łagodnych, rozciągających ćwiczeń przed snem może pomóc w rozluźnieniu ciała i umysłu. Joga może pomóc w zmniejszeniu napięcia, lęku i stresu, co może prowadzić do poprawy jakości snu.

Słuchanie muzyki:

Muzyka relaksacyjna, taka jak dźwięki natury lub spokojna muzyka klasyczna, może wpływać na uspokojenie umysłu i ciała. Słuchanie muzyki przed snem może pomóc w zmniejszeniu stresu i przygotowaniu organizmu do spoczynku.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na konsultację z lekarzem w związku z problemami ze snem, warto w pierwszej kolejności zadbać o podstawowe aspekty środowiska snu, które mogą mieć istotny wpływ na jakość naszego odpoczynku. Proste i łatwe do wdrożenia rozwiązania, takie jak zaciemnienie sypialni, kontrola temperatury oraz zapewnienie ciszy, są w zasięgu naszej ręki i mogą przyczynić się do poprawy snu. Wykorzystanie specjalistycznej tkaniny zaciemniającej Blackout to jeden z prostych kroków, które możemy podjąć, aby stworzyć sprzyjające warunki snu. Wykorzystując tkaninę zaciemniającą Blackout jako materiał na zasłony rozwiązujemy od razu trzy problemy, które nie pozwalają nam prawidłowo się wyspać.

 

Polecane produkty

Materiał na zasłony BLACKOUT CAPPUCCINO - MARIWELLA 150 cm

Materiał na zasłony BLACKOUT CAPPUCCINO - MARIWELLA 150 cm

Materiał na zasłony BLACKOUT CAPPUCCINO - MARIWELLA. Nr. koloru 11861Szer. 150 cm, skład: 100% poliester, 260g/m²Podana cena jest za 1 mb. ...
Materiał na zasłony BLACKOUT JASNY BRĄZ - BERGAMO 150 cm

Materiał na zasłony BLACKOUT JASNY BRĄZ - BERGAMO 150 cm

Materiał na zasłony BLACKOUT CAPPUCCINO - MARIWELLA. Nr. koloru 11871Szer. 150 cm, skład: 100% poliester, 260g/m²Podana cena jest za 1 mb. ...